Wymiana miedzynarodowa

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA UCZNIÓW

 

Program wymiany międzynarodowej skierowany jest do uczniów, którzy pragną doskonalić praktyczną znajomość języków obcych, nawiązywać kontakty z rówieśnikami z innych krajów.

Celem programu jest poznawanie zwyczajów i kultury mieszkańców różnych państw europejskich, budowanie postawy otwartości i tolerancji  wobec innych narodów, przełamywanie barier i uprzedzeń, wskazanie potrzeby nauki języków obcych oraz kształtowanie umiejętności prezentowania obcokrajowcom piękna naszego kraju.

Naszym pierwszym zagranicznym partnerem, w roku szkolnym 2004/2005, było Liceum w Turynie we Włoszech. Następnie przez dwa lata (rok szkolny 2005/2006 i 2007/2008) współpracowaliśmy z francuskim Liceum z Pontarlier.

W latach 2012-2015 miały miejsce trzy wymiany polsko-włoskie: z Liceum z Puglii i Liceum z Florencji. Z ostatnią z wymienionych szkół kontynuujemy współpracę do dziś.

W ramach programu wymiany międzynarodowej uczniowie biorą udział w obowiązkowych i dodatkowych zajęciach szkolnych. Uczestniczą w życiu codziennym rodziny goszczącej, w codziennych pracach, spotkaniach, uroczystościach i wyjazdach. Ponadto odbywają liczne wycieczki, dzięki którym poznają miejsca ważne z punktu widzenia historii, architektury i sztuki, przyrody i lokalnych tradycji. W Polsce natomiast zagraniczni uczniowie zwiedzają nasze miasto, zamek w Pszczynie, zabytki Krakowa, kopalnię soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Browaru w Żywcu oraz poznają piękno Beskidów.

Nasi uczniowie mieli możliwość zobaczyć we Francji historyczną Cytadelę i Stare Miasto w Besançon, zwiedzić wytwórnię sera Comté w Pontarlier, podziwiać góry Jura i wodospady rzeki Doubs. We Włoszech, w Turynie zwiedzili Muzeum Egipskie, Muzeum Kinematografii, Palazzo Madama i Fabrykę Fiata. We Florencji zachwycił ich posąg Dawida dłuta Michała Anioła, renesansowa Katedra Santa Maria del Fiore i kolekcja najwybitniejszych dzieł w Galerii Uffizi. W Pizie podziwiali Krzywą Wieżę, w Sienie Piazza del Campo. W Alberobello zetknęli się z ciekawym przykładem  domów typu trulli, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przemierzyli Toskanię, podziwiając jej niezwykłe krajobrazy i kamienne miasta, natomiast alpejskie Jezioro Maggiore zachwyciło wszystkich urokliwym położeniem i malowniczymi wysepkami.

Efektem programu jest otwarta i przyjazna postawa młodzieży wobec przedstawicieli innych kultur, nabycie większej swobody w posługiwaniu się językami obcymi i zbudowanie poczucia wspólnoty europejskiej. Młodzież uświadamia sobie, że istniejące różnice nie muszą być przeszkodą we wzajemnych kontaktach. Są bogactwem, którym należy się dzielić.

Wymiany międzynarodowe w naszej szkole organizują: Anna Pytlowany, Iwona Roszkowska, Dorota Hańderek, Maria Marjan i Beata Fajferek.