W listopadzie uczniowie klas trzecich uczestniczyli w projekcie „Przez wspólną przeszłość ku teraźniejszości” realizowanym w Muzeum Auschwitz w ramach obchodów 75. Rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów polskich. Wizyta w ramach projektu rozpoczęła się od Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu obejmującego Muzeum Żydowskie w jedynej ocalałej w Oświęcimiu synagodze Chewra Lomdej Misznajot. Tam uczniowie wzięli udział w warsztatach na wystawie „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Ich celem jest uświadomienie młodzieży, jak wglądało życie społeczności żydowskiej w Polsce przed II wojną światową i w jaki sposób układało się wzajemne współżycie chrześcijan i żydów.

Następnym elementem programu było zwiedzanie z przewodnikiem- edukatorem terenu byłego obozu Auschwitz II- Birkenau oraz Auschwitz I, gdzie uczniowie obejrzeli m.in. wystawę główną, a także ekspozycję Szoa w bloku 27, która opowiada o Zagładzie europejskich Żydów dokonanej przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Po zwiedzaniu i przerwie obiadowej uczniowie udali się na podsumowanie wizyty – warsztaty w Sali Refleksji w bloku nr 27, gdzie dzięki narzędziom multimedialnym zastanawiali się nad najważniejszymi pytaniami, które stawiane są dziś na temat historii Auschwitz i Holokaustu. Program jednodniowych wizyt obejmujących Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Muzeum Auschwitz finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obraz 024aObraz 025aObraz 026aObraz 028aObraz 027a

Zobacz wpisy