W tym roku mija 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Podejmując inicjatywę Młodzieżowej Rady Miasta, 9 czerwca tego roku VIII LO w Bielsku-Białej zorganizowało wielowymiarową uroczystość, włączając się tym samym do ogólnopolskich obchodów tej rocznicy. Na ten projekt złożyło się kilka ciekawych elementów – akademia z wykładem inauguracyjnym dr B. Czwojdrak (UŚ), wręczenie nagród laureatom quizu historycznego i konkursu plastycznego na replikę herbu rodu spod Grunwaldu, spektakl słowno-muzyczny „Ballada o żołnierskich butach”, a także biesiada średniowieczna, pokaz walk grupy rekonstrukcyjnej i sesja naukowa dla uczniów bielskich szkół ponadgimnazjalnych.
W tej gali wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. Waldemar Jędrusiński – Z-ca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Agnieszka Michalska – zastępowała Biuro Poselskie Małgorzaty Handzlik eurodeputowanej do Parlamentu Europejskiego, Stanisław Ryszka – Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej Bielska-Białej, Bożena Graboń – Z-ca Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej, Jan Dzida – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej, prof. Monika Mikulska – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.
Przygotowanie takiej uroczystości było dla szkoły wielkim przedsięwzięciem, w które zaangażowało się wiele osób, nie tylko uczniowie, ich rodzice i nauczyciele, ale i przyjaciele VIII LO i sponsorzy. Opracowanie wielu detali, jak rycerskie zbroje, średniowieczna biesiada i wystrój szkoły czy spektakl, to tylko nieliczne elementy, które złożyły się na wielkie uznanie w oczach odbiorców. Już powitanie gości przez rycerzy ustawionych wzdłuż schodów prowadzących do auli stworzyło klimat powagi, spotęgowany później odśpiewaniem przez nich w auli Bogurodzicy i Gaude Mater.
Wykład dr B. Czwojdrak „Grunwald 1410” wprowadził odbiorców w tematykę od strony historycznej, zgłębionej dodatkowo w trakcie sesji naukowej, obejmującej 5 różnych wykładów. Ważnym elementem tego projektu był pokaz walk średniowiecznych przedstawiony przez grupę rekonstrukcyjną na szkolnym skwerze. Realistyczne odtworzenie metod działania wojów wywoływało okrzyki zdumienia, a nawet przerażenia.
Wielkim powodzeniem cieszyła się również średniowieczna biesiada, na której można było degustować rozmaite rodzaje wędlin, mięs, pasztetów, smalców, a także chlebów i ciast. Z zaproszenia na ucztę skorzystać mogli nie tylko goście honorowi i gospodarze imprezy, ale także uczniowie spoza szkoły, którzy przybyli na sesję naukową.
Słowa wielkiego uznania za przygotowanie takiego przedsięwzięcia płynęły do dyrekcji szkoły od wielu osób.
PROGRAM OBCHODÓW 600-LECIA BITWY POD GRUNWALDEM
WYNIKI KONKURSU TEMATYCZNEGO – GRUNWALD JAKIEGO NIE ZNACIE…
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO – REPLIKA HERBU RYCERSKIEGO
SPONSORZY