Biblioteka

ksiazki

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” –  Umberto Eco

Bibliotekarz: Lucyna Katana

Biblioteka mieści się na pierwszym piętrze i obejmuje wypożyczalnię z czytelnią oraz centrum multimedialne z 8 komputerami z podłączeniem do Internetu i drukarką.

Godziny otwarcia:  poniedziałek – piątek:  8.00 – 14.00

Księgozbiór:  8703 książki (literatura piękna – w tym lektury, literatura popularnonaukowa, słowniki, encyklopedie, wydawnictwa albumowe), dokumenty elektroniczne, multimedialne, audiowizualne, czasopisma

20151109_113932  20151109_113818

Bezpłatne biblioteki internetowe,

biblioteki cyfrowe oraz zbiory materiałów audiowizualnych

https://wolnelektury.pl/

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.

https://lektury.gov.pl/

To narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych. Lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

https://polona.pl/

Polona to najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia wykonuje się dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.

https://ninateka.pl/

Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

Recenzje uczniowskie

Nowości beletrystyczne

ODSTRESUJ SIĘ W BIBLIOTECE

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem mającym na  celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce. Dzięki przystąpieniu do NPRC szkoła otrzymała znaczące wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych, lektur i innych ciekawych książek do biblioteki szkolnej. Po zaopiniowaniu planu zakupów przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców zakupiono 354 pozycje,  z czego 295 to lektury, reszta to pozycje beletrystyczne.

Plany zakupów konsultowane są także z pracownikami Książnicy Beskidzkiej i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku – Białej. Jeszcze we wrześniu odbędą się wybory książek polecanych przez uczniów oraz rodziców i nauczycieli naszej szkoły.

biblioteka

W dniu 11.09. 2018 r. odbyło się spotkanie rodziców, na którym poinformowano o programie oraz omówiono  wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięła udział Pani Halina Dubrownik, kierownik Wydziału Współpracy ze Środowiskiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, która przekazała rodzicom propozycje  literatury dostępnej w zbiorach PBW w Bielsku-Białej.

WYBÓR LITERATURY DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW

DOSTEPNEJ W PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ

  1. Burza w mózgu nastolatka : potencjał okresu dorastania / Daniel J. Siegel ; przekł. z jęz. ang. Karolina Bochenek. – Podkowa Leśna : Wydawnictwo MiND, cop. 2016.
  2. Co oni do licha wyprawiają? : o autoagresji w kryzysie tożsamości okresu dorastania / Beata Boćwińska-Kiluk // W: Patriotyzm i nacjonalizm : ku jakiej tożsamości kulturowej? – Kraków, 2013. – S. 323-336
  3. Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży : realny i wirtualny problem polityki bezpieczeństwa / redakcja naukowa Marek Górka. – Warszawa : Difin, 2017.
  4. Cyberprzemoc : o zagrożeniach i szansach na ograniczenie zjawiska wśród adolescentów / Julia Barlińska, Anna Szuster. – Warszawa : Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, cop. 2014.
  5. Cyfrowe dzieci : zjawisko, uwarunkowania, kluczowe problemy / koncepcja: Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Saracen, Adam Szwedzik ; redakcja naukowa: Sylwester Bębas, Mariusz Z. Jędrzejko, Kaja Kasprzak, Adam Szwedzik, Agnieszka Taper ; [tłumaczenie: Angelika Konieczna]. – Warszawa : Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR ; Milanówek : Oficyna Wydawnicza von Velke, 2017
  6. Depresja u dzieci i młodzieży : poradnik dla rodziców / Sylwia Walerych. – Warszawa : Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, 2017.
  7. Depresje u osób młodych : przyczyny, diagnoza, leczenie / pod redakcją Filipa Rybakowskiego. – Warszawa : Medical Education, 2018.
  8. Dzieci i młodzież w sieci zagrożeń realnych i wirtualnych : aspekty teoretyczne i empiryczne / Anna Andrzejewska. – Warszawa : „Difin”, 2014.
  9. Emocje dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu / redakcja naukowa Barbara Winczura. – Kraków : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2017.
  10. Łatwo kochać, trudno dyscyplinować : siedem umiejętności niezbędnych do przekształcenia konfliktu we współpracę / Becky A. Bailey ; przeł. Grażyna Skoczylas. – Wyd. 2. – Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2012.
  11. Młodzież licealna wobec wartości, samotności i pasji / Magdalena Kleszcz, Małgorzata Łączyk. – Kraków ; Katowice : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2012.
  12. Młodzież przeciwko sobie : zaburzenia odżywiania i samouszkodzenia – jak pomóc nastolatkom w szkole / Jowita Wycisk, Beata Ziółkowska. – Warszawa : Difin, 2010
  13. Nauczycielskie poniżanie : szkolna przemoc wobec dziewcząt / Lucyna Kopciewicz.- Warszawa : „Difin”, 2011.
  14. Nie daj się gnębić / Nick Vujicic ; [przekład: Lucyna Wierzbowska]. – Wrocław : Aetos Media, 2015.
  15. Nieporozumienia z dorastającymi dziećmi w rodzinie : uwarunkowania i wspomaganie / Ewa Gurba. – Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013.
  16. Nieprawidłowe postawy rodzicielskie przyczyną ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży / Kazimierz Pierzchała.// W: Człowiek a patologie społeczne. – Toruń, [2008]. – S. 99-142
  17. Przemoc w szkole : program zapobiegania i zwalczania przemocy dla dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców / Mona O’Moore, Stephen James Minton. – Warszawa : Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna, 2016.c
  18. Samotni.pl / Barbara Kosmowska. – Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2015.c
  19. Samotność młodzieży / Katarzyna Maria Wasilewska. – Bydgoszcz : Wydawnictwo Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, 2010.c
  20. Uparte dzieci : od konfliktu do współpracy / Robert J. MacKenzie ; przekł. [z ang.] Lucyna Wierzbowska. – Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013
  21. Włącz emocje : opowiadania socjoterapeutyczne / Anna Busz. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2017.c
  22. Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży : poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów / Chris Taylor ; przekład: Lucyna Wierzbowska. – Wyd. 1 w jęz. pol. – Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2016.
  23. Zdrowie emocjonalne młodzieży / Ireneusz Kowalewski, Jan L. Franczyk. – Kraków : Wydawnictwo Petrus, copyright 2017.
  24. Złość u młodzieży : jak sobie z nią radzić / Nick Luxmoore ; przeł. Roman Zawadzki. – Warszawa : „Bellona”, cop. 2009.
  25. Życie w szkolnej klasie : jak poprawić relacje i zapobiegać przemocy / Fabio Pasquale, Alfredo Cenini ; [przekład z j. włoskiego Anna Gogolin]. – Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2018.

Nasza biblioteka wzbogaciła się o kolejnych 105 tytułów książek, w większości poleconych przez uczniów naszej szkoły w zorganizowanych we wrześniu wyborów książek. I tak jak poprzednim razem większość to beletrystyka, ale są też pozycje popularno-naukowe oraz lektury, które będą obowiązywały w nowej podstawie programowej.

biblioteka2 biblioteka3

Nowości w bibliotece szkolnej!

W bibliotece szkodnej dostępne są już, polecane przez nauczycieli,  numery bardzo interesujących i wartościowych czasopism popularnonaukowych Wiedza i Życie oraz  Świat Nauk.

20190304_084432Są to magazyny dla osób interesujących się nauką, postępem, techniką. Swoja tematyką obejmują wszystkie dziedziny nauki i techniki (matematyka, fizyka, chemia, nauki biologiczne, w tym medycyna, nauki o ziemi, ale również nauki humanistyczne).