„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco
Bibliotekarz: Lucyna Katana
Biblioteka mieści się na pierwszym piętrze i obejmuje wypożyczalnię z czytelnią oraz centrum multimedialne z 8 komputerami z podłączeniem do Internetu i drukarką.
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8.00 – 14.00
Księgozbiór: 8703 książki (literatura piękna – w tym lektury, literatura popularnonaukowa, słowniki, encyklopedie, wydawnictwa albumowe), dokumenty elektroniczne, multimedialne, audiowizualne, czasopisma
Bezpłatne biblioteki internetowe,
biblioteki cyfrowe oraz zbiory materiałów audiowizualnych
Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.
To narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych. Lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.
Polona to najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia wykonuje się dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.
Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem mającym na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce. Dzięki przystąpieniu do NPRC szkoła otrzymała znaczące wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych, lektur i innych ciekawych książek do biblioteki szkolnej. Po zaopiniowaniu planu zakupów przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców zakupiono 354 pozycje, z czego 295 to lektury, reszta to pozycje beletrystyczne.
Plany zakupów konsultowane są także z pracownikami Książnicy Beskidzkiej i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku – Białej. Jeszcze we wrześniu odbędą się wybory książek polecanych przez uczniów oraz rodziców i nauczycieli naszej szkoły.
W dniu 11.09. 2018 r. odbyło się spotkanie rodziców, na którym poinformowano o programie oraz omówiono wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięła udział Pani Halina Dubrownik, kierownik Wydziału Współpracy ze Środowiskiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, która przekazała rodzicom propozycje literatury dostępnej w zbiorach PBW w Bielsku-Białej.
WYBÓR LITERATURY DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW
DOSTEPNEJ W PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ
- Burza w mózgu nastolatka : potencjał okresu dorastania / Daniel J. Siegel ; przekł. z jęz. ang. Karolina Bochenek. – Podkowa Leśna : Wydawnictwo MiND, cop. 2016.
- Co oni do licha wyprawiają? : o autoagresji w kryzysie tożsamości okresu dorastania / Beata Boćwińska-Kiluk // W: Patriotyzm i nacjonalizm : ku jakiej tożsamości kulturowej? – Kraków, 2013. – S. 323-336
- Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży : realny i wirtualny problem polityki bezpieczeństwa / redakcja naukowa Marek Górka. – Warszawa : Difin, 2017.
- Cyberprzemoc : o zagrożeniach i szansach na ograniczenie zjawiska wśród adolescentów / Julia Barlińska, Anna Szuster. – Warszawa : Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, cop. 2014.
- Cyfrowe dzieci : zjawisko, uwarunkowania, kluczowe problemy / koncepcja: Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Saracen, Adam Szwedzik ; redakcja naukowa: Sylwester Bębas, Mariusz Z. Jędrzejko, Kaja Kasprzak, Adam Szwedzik, Agnieszka Taper ; [tłumaczenie: Angelika Konieczna]. – Warszawa : Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR ; Milanówek : Oficyna Wydawnicza von Velke, 2017
- Depresja u dzieci i młodzieży : poradnik dla rodziców / Sylwia Walerych. – Warszawa : Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, 2017.
- Depresje u osób młodych : przyczyny, diagnoza, leczenie / pod redakcją Filipa Rybakowskiego. – Warszawa : Medical Education, 2018.
- Dzieci i młodzież w sieci zagrożeń realnych i wirtualnych : aspekty teoretyczne i empiryczne / Anna Andrzejewska. – Warszawa : „Difin”, 2014.
- Emocje dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu / redakcja naukowa Barbara Winczura. – Kraków : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2017.
- Łatwo kochać, trudno dyscyplinować : siedem umiejętności niezbędnych do przekształcenia konfliktu we współpracę / Becky A. Bailey ; przeł. Grażyna Skoczylas. – Wyd. 2. – Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2012.
- Młodzież licealna wobec wartości, samotności i pasji / Magdalena Kleszcz, Małgorzata Łączyk. – Kraków ; Katowice : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2012.
- Młodzież przeciwko sobie : zaburzenia odżywiania i samouszkodzenia – jak pomóc nastolatkom w szkole / Jowita Wycisk, Beata Ziółkowska. – Warszawa : Difin, 2010
- Nauczycielskie poniżanie : szkolna przemoc wobec dziewcząt / Lucyna Kopciewicz.- Warszawa : „Difin”, 2011.
- Nie daj się gnębić / Nick Vujicic ; [przekład: Lucyna Wierzbowska]. – Wrocław : Aetos Media, 2015.
- Nieporozumienia z dorastającymi dziećmi w rodzinie : uwarunkowania i wspomaganie / Ewa Gurba. – Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013.
- Nieprawidłowe postawy rodzicielskie przyczyną ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży / Kazimierz Pierzchała.// W: Człowiek a patologie społeczne. – Toruń, [2008]. – S. 99-142
- Przemoc w szkole : program zapobiegania i zwalczania przemocy dla dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców / Mona O’Moore, Stephen James Minton. – Warszawa : Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna, 2016.c
- Samotni.pl / Barbara Kosmowska. – Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2015.c
- Samotność młodzieży / Katarzyna Maria Wasilewska. – Bydgoszcz : Wydawnictwo Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, 2010.c
- Uparte dzieci : od konfliktu do współpracy / Robert J. MacKenzie ; przekł. [z ang.] Lucyna Wierzbowska. – Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013
- Włącz emocje : opowiadania socjoterapeutyczne / Anna Busz. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2017.c
- Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży : poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów / Chris Taylor ; przekład: Lucyna Wierzbowska. – Wyd. 1 w jęz. pol. – Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2016.
- Zdrowie emocjonalne młodzieży / Ireneusz Kowalewski, Jan L. Franczyk. – Kraków : Wydawnictwo Petrus, copyright 2017.
- Złość u młodzieży : jak sobie z nią radzić / Nick Luxmoore ; przeł. Roman Zawadzki. – Warszawa : „Bellona”, cop. 2009.
- Życie w szkolnej klasie : jak poprawić relacje i zapobiegać przemocy / Fabio Pasquale, Alfredo Cenini ; [przekład z j. włoskiego Anna Gogolin]. – Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2018.
Nasza biblioteka wzbogaciła się o kolejnych 105 tytułów książek, w większości poleconych przez uczniów naszej szkoły w zorganizowanych we wrześniu wyborów książek. I tak jak poprzednim razem większość to beletrystyka, ale są też pozycje popularno-naukowe oraz lektury, które będą obowiązywały w nowej podstawie programowej.
Nowości w bibliotece szkolnej!
W bibliotece szkodnej dostępne są już, polecane przez nauczycieli, numery bardzo interesujących i wartościowych czasopism popularnonaukowych Wiedza i Życie oraz Świat Nauk.
Są to magazyny dla osób interesujących się nauką, postępem, techniką. Swoja tematyką obejmują wszystkie dziedziny nauki i techniki (matematyka, fizyka, chemia, nauki biologiczne, w tym medycyna, nauki o ziemi, ale również nauki humanistyczne).