„Wyzwania młodych ludzi” to temat pierwszej części projektu, której finał odbył się podczas inauguracyjnej wizyty partnerskiej w Grecji w dniach 8-14 listopada 2015. W spotkaniu wzięły udział trzy szkoły partnerskie z Grecji, Finlandii i Polski. Pozostali trzej partnerzy z Włoch, Francji i Hiszpanii uczestniczyli wirtualnie. „Grecka przygoda” uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli języka angielskiego Anny Pytlowany i Beaty Fajferek rozpoczęła się na ateńskim lotnisku wspaniałym powitaniem przez gospodarzy.
Podczas kolejnych dni uczestnicy projektu prezentowali swój kraj, miasto i szkołę. W drodze głosowania wybrali również logo projektu spośród propozycji każdej szkoły partnerskiej. Wraz z kolegami i koleżankami z Grecji i Finlandii nasi uczniowie uczestniczyli w wideokonferencji prowadzonej z krajami partnerskimi, Włochami i Francją. Wszystkim przypadł do gustu taki sposób komunikacji, więc rozmowy przebiegały w pogodnej atmosferze. Do pracy nad projektem wszyscy uczniowie zostali podzieleni na 4 międzynarodowe grupy. Każda z nich na drodze współpracy miała wykonać określone zadania. Mimo różnic kulturowych, religijnych czy światopoglądowych uczniowie w każdej grupie szybko zdołali nawiązać kontakt, swobodnie dyskutowali, a nawet żartowali. Jednym z zadań grupy było zaproponowanie motta projektu. Wygrało motto którego pomysłodawcą był uczeń naszej szkoły, Szymon Gawęda. Uczniowie mieli również okazję poznać grecki system nauczania i realia greckiej szkoły poprzez uczestnictwo w lekcjach fizyki, biologii i języka angielskiego.
Wyjazd do Aten nie tylko sprzyjał nawiązaniu relacji uczniów z krajów partnerskich, ale również pozwolił im przyjrzeć się z bliska historii i kulturze antycznej metropolii. Już pierwszego dnia pobytu gospodarze zaprosili gości na spacer przez Plakę i Areopag, do miejsc, gdzie nauczał święty Paweł, a kilka wieków wcześniej Sokrates wysłuchał swojego wyroku. Natomiast w Acropolis Museum można było podziwiać najcenniejsze przykłady antycznej rzeźby greckiej ocalałe z Akropolu, m.in. rzeźby z frontonu starej świątyni Ateny, czy płaskorzeźbę Nike.
W kolejnych dniach uczniowie zwiedzali Akropol pozostając pod wrażeniem majestatycznego Partenonu, świątyni Nike i Erechtejonu z posągami kariatyd. Roztaczająca się ze wzgórza panorama miasta wszystkim zapierała dech w piersiach. Obowiązkowym punktem programu była wizyta na wybrzeżu morskim. Przystań Flisvos Marina oczarowała wszystkich ogromną liczbą cumujących jachtów i licznymi kawiarniami. Uczniowie z żalem opuszczali piękne molo, miejsce pełne uroku i wakacyjnych wspomnień. Fani sportu także znaleźli coś dla siebie. Na trasie biegnącej do Flisvos odwiedzili grecki Stadion Olimpijski. Ogromnych rozmiarów nowoczesna budowla wspaniale kontrastuje z antyczną architekturą.
Ktoś kiedyś powiedział: „Wszystko ma swój początek i koniec”. Tak więc i nasza wizyta w Atenach dobiegła końca. Podczas pożegnania pojawiły się łzy w oczach uczniów; trudno było się rozstać z nowymi przyjaciółmi z Grecji i Finlandii. Wspólnie spędzony tydzień to przygoda, którą będą pamiętać do końca życia. Jeden z uczniów wyraził to słowami: „Wyjazd do Grecji był ciekawym doświadczeniem dla każdego z nas. Na pewno szczególnie zapadną nam w pamięci wieczory spędzone wspólnie z greckimi i fińskimi uczniami. Była to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz do poznania ich zainteresowań i sposobu, w jaki spędzają wolny czas. Te spotkania dawały nam również odpoczynek od zajęć w szkole oraz sprawiały, że nasze umiejętności językowe wzrastały z dnia na dzień.”
Jednak słowa to tylko słowa, więcej niech powie galeria zdjęć!